18 Jouko Haapala
![]() |
Olen syntyjäni turkulainen, mutta asunut Teuvalla jo lähes 40 vuotta. Vaimoni toimii Teuvan kirkonkylällä yksityisyrittäjänä. Kaksi aikuista poikaamme ovat muuttaneet kotoa ja perustaneet perheet. Minulla on koneinsinöörin ja isännöitsijän tutkinnot, lisäksi olen suorittanut osaamistani täydentäviä liiketalouden opintoja.
Olen ensimmäistä kautta kunnanvaltuuston ensimmäisenä varajäsenenä ja kunnananhallituksessa varajäsenenä. Toimin myös Suupohjan koulutus- ja työllisyyskuntayhtymän(VUOKSI) valtuuston puheenjohtajana. Olen myös Teuvan Kokoomus ry:n varapuheenjohtaja. Vapaa-aikani kuluu aktiivisen yhdistystoiminnan ja mökkeilyn parissa. Teuvan Rivakka ry:n puheenjohtajana olen toiminut jo 16 vuotta ja Parra Oy n hallituksessa varapuheenjohtajana olen ollut vuosia.
Vaaliteemoista haluan korostaa toimia, joilla lisätään kunnan vetovoimaisuutta jatkaen kuitenkin vastuullista talouspolitiikkaa. Paras tapa vetovoiman lisäämiseksi on, että palvelut toimivat, kunnasta löytyy yrityksiä ja työtä on tarjolla. Ottamalla yrittäjät ja näiden rooli huomioon saamme uusia työpaikkoja, jotka tuovat lisää asukkaita ja lapsiperheitä, jotka takaavat kunnalle tulevaisuuden. Kun yrittäjä pärjää, me kaikki pärjäämme.
Yhteiskoulun ja lukion tukitoimia pidän tärkeänä jotta saisimme kasvatettua oppilasmääriä ja opettajille ja oppilaille taattaisiin tervellinen ja turvallinen työskentely-ympäristö. Suupohjan pienempien kuntien kanssa käytävää yhteistyötä on pyrittävä lisäämään jotta pystymme säilyttämään oppilaitoksemme.
Kunnasta löytyy palveluita ja monipuoliset harrastusmahdollisuudet. Tulevalla kaudella on ajankohtaisena uuden kirjaston ja tekonurmikentän rakentaminen. Tämän kaltaiset palvelut lisäävät kunnan vetovoimaisuutta ja asumismukavuutta, ja niiden edistämisessä kokoomus on myös jatkossa aktiivisesti mukana.
Me kokoomuksessa tuemme kuntaa kehittäviä uudistuksia ja mahdollistamme siten kaikkien kuntalaisten sekä tulevien asukkaiden hyvinvointia. Äänestämällä minua pääsen jatkamaan työtä kuntalaisten hyvinvoinnin parissa.